Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi

Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi

Bir çok kişi su arıtma cihazı aldıktan sonra bu cihazların nasıl filtre değiştirildiğini hangi filtrelerin değiştirilmesini gerektiği hakkında çok fazla bilgiye sahip değiller.Bu sebepten dolayı kullanıcılar her zaman mağdur durumda kalmaktadırlar.Farklı farklı firmalar her zaman ortaya çıkmaktadır.Emeklisi de bu işi yapar memuru da bu işi yapar ama sadece cihazı satar geçerler.İleri ki zamanlarda ne teknik konularda kullanıcıya yardımcı olurlar nede filtre değişimi için ararlar sorarlar.Bizlere bu şekilde çok talep geldiği için buradan nasıl filtre değiştirilir bunun hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İlk olarak cihazı klasik olarak 5 aşamalı olarak göreceğiz ve bunların filtreleri nasıl değiştirilir kaç ayda bir değişim yapılması gerekiyor hangi filtreler değiştirilmesi gerekiyor bunun hakkında bazı bilgiler aktarmak istiyoruz.Cihazlar fabrikadan 5 aşamalı olarak gelir filtre olarak ise içerisinde 1 mikron sediment , block karbon filtre ve gac karbon filtre olarak ilk 3 filtre bulunur.Bu filtrelerden sonra ise membran filtre ve daha sonra tatlandırıcı filtre takılır.Klasik olması gereken filtre sistemi budur.Ama bazen satıcılar daha az maliyet olsun diye ilk 3 filtreyi 1 mikron sediment,block karbon filtre ve 5 mikron sediment olarak takıp satabilirler.Açıkçası bu filtre sistemi çok iyi bir filtre sistemi değildir.Ucuz olması amacıyla bunu yapabilirler dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Sizlere tavsiyemiz yukarıda belirttiğimiz gibi 1 mikron veya 5 mikron sediment başa takılır ikinci sıraya block karbon filtre ve üçüncü sıraya ise gac karbon filtre takılır ve bu şekilde alt filtrasyon sistemi tamamlanmış olur.Peki bunların değişim süresi nedir derseniz ve kullanım amaçları nedir diye sorabilirsiniz bunları aşağıda anlatalım sizlere.

1 veya 5 Mikron Sediment Filtre: Suyun içerisinde bulunan katı metallerin alınmasında yani tortu ve pas gibi zararlı maddelerin temizlenmesinde yardımcı olur.1 veya 5 olması ise mikron yani geçirkenlik oranını gösterir.Her zaman tavsiyemiz ise 1 mikrondur.Gözeneklerin daha küçüktür ve kaçma olasılığı çok düşüktür.Bu filtrenin ömrü ise 6 ile 8 aydır.Kalitesi düşük ise bu kullanım süresi düşer kalitesi iyi ise 12 aya kadar kullanılabilir.

Block Karbon Filtre: Bu filtre suyun içerisinde bulunan kireçin temizlenmesinde etken bir filtredir.Kullanım süresi de kalitesine göre değişmektedir.6 ile 8 ayda bir değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Gac Karbon Filtre: Bu filtre suyun içerisinde bulunan klor vb maddelerin temizlenmesinde yardımcı olmaktadır.Kullanım süresi de kalitesine göre değişmektedir.6 ile 8 ayda bir değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer ki bu filtreler yani ilk 3 filtre kalitesiz olursa veya değişim süresini geçirirseniz yukarıda bulunan membran filtreye ve tatlandırıcı filtreye zarar vererek kullanılamaz hale getirebilmektedir.

Membran Filtre:Membran filtre cihazın beynidir ve reverse osmosis çalışma mantığını yapan filtredir.Bu filtre olmadan arıtma olmaz diyebiliriz.Yukarıda belirtilen filtreler belirttiğimiz görevini yaparsa bu filtrenin ömrü en az 24 aydır.Ama görevini yapmaz ise bu filtreye de zarar verir ve değişim süresini kısaltır.Kalite de bu filtre dede önemlidir.

Son Post Karbon Tatlandırıcı Filtre: Son aşama olarak suya tat vermek amacıyla bu filtre kullanılmaktadır.İçerisinde bulunan hindistan cevizinin kabuğunun tozları bulunur ve suya tat verir.Önemli bir filtredir.Kullanım süresi de kalitesine göre değişmektedir.12 ile 14 ayda bir değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Su Arıtma Filtresi Satın Almak İçin Tıklayınız…

Şimdilik bu kadar aklınıza takılan soru ve sorular olursa bizlere iletmeniz yeterli olacaktır.Gerek telefon üzerinden gerekse mail üzerinden her şekilde yardımcı olmaya çalışırız sizlere.

10 yorum

 • Kadir

  Resim ile anlatim neden farklı. 2.sirada gac karbon filtre mi yoksa blok karbon filtre olacak. Mailinizi bekliyorum

  • Aqutime Su Arıtma

   Merhaba standart fabrikadan gac karbon 3.sıradadır ama türkiye şartlarında ki suya göre 2. sırayada takılabilir çok önemli değil bu durum

 • ayhan devrim

  su arıtma cihazının flitre değişim fiyatı nedir

  • Aqutime Su Arıtma

   150 tl ile 250 tl arasında değişmektedir. iletişim bölümü üzerinden bizi ararsanız yardımcı olabiliriz

 • ismet ışık

  mrb.ben bms 5lt.su arıtma cıhazı kullanıyorum. 5mikron sedimet.ve UDF fılter cartrıdge iki filitreyi değiştirdim.arıtılmış su tada kötü oldu.ne yapabilirim.yardimci olursanız sevinirim saydığınız 5fitrelerin hepsi 8ay öncesi değişti teşekürler.

 • yusuf

  Merhabalar. Filtreleri kendim aldım ve değişimini yaptım. İlk başlarda bir sorun yoktu daha sonra su gelmemeye başladı. Her şeyi kontrol ettim açıp tekrar bağladım ve su gelmeye başladı ama bugün yine çok az su gelmeye başladı acaba ne yapmalıyım. Yardımcı olur musunuz. İYİ ÇALIŞMALAR

 • Su aritma cihazini 4 ay oldu alip takali fakat suyun tadi bozuldu ve cay iyi olmuyor eski su tadi var buz dolabinda olursa iciliyor normal sicaklikta berbat …ne yapmaliyim.

Bir cevap yazın

Su Arıtma Cihazı Satın Almak İçin Tıklayınız...